• GİZLİ KAŞ Gizli Kaş KAŞ'TA GÖRÜLMESİ GEREKEN 7 YER

  Arkadaşlar, Kaş'a geldiğinizde eğer zamanınız olursa gezmeniz hatta zamanınız olmasa bile, en azından bir iki tanesini deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim kıyıda köşede kalmış, hatta bir çoğu şu ana dek hiç yazılmamış yerleri paylaşacağım.

  Impetus Travel

  O en bilindik yerleri zaten diğer sitelerde istediğiniz kadar okuyabilir ya da kaskafasi.com'un içerisinde dolaşırken bulabilirsiniz.

  Şimdiden iyi eğlenceler ve okumalar...

  Nereler Peki Onlar?

 • Düşler Akademisi

 • Büyük Çakıl Mağara (Yüzme)

 • Limanağzı Mağara

 • Gömbe Yaylası ve Yolu

 • Helikopter Pisti (Manzara)

 • Seyir Tepesi (Manzara)

 • Uyuyan Dev (Manzara & Yürüyüş)

 • Xanthos Antik Kenti
 • Düşler Akademisi

  Düşler Akademisi Kaş


  Yardımlaşma son zamanlarda insanoğlunun unuttuğu, metropollerde yaşayan insanların ise belki de en son aklına gelen olgulardan bir tanesi. Karşılıksız bir iş yapmak, artık dünyada maalesef 'enayilik' olarak görülürken, KAŞ'ta hiçte öyle olmadığının kanıtı bir yer var.

  DÜŞLER AKADEMİSİ  Peki burası neden listenin en başında duruyor açıklayayım efendim...

  Kaş Kafası aslında eğlence, keyif, rahatlama, huzurdan çok yardımlaşmadır. Hatta her seferinde söylüyorum bunu.
  Kaş'ta yaşamaya karar veren insanları tek tek cımbızla alın, metropollerden birinde, bir semtte bir sitenin içerisine koyun, size net söylüyorum birbirimizi bıçaklarız.

  Ama buraya duyduğumuz sevgiden midir nedir, Kaş'a girdiğiniz andan itibaren içinizi kaplayan o huzur, (daha küçük bir çocukken size öğretilenler var ya, hah işte ondan bahsediyorum) sizi daha sakin bir insan olmaya itiyor.

  Düşler Akademisi'de bunun en güzel ve en başarılı örneğidir. Herkese kapıları açık olan Akademi'nin amacına gelecek olursak;

  "Düşler Akademisi Kaş (DA Kaş) projesi, engelli bireyler başta olmak üzere toplumsal dışlanmaya maruz kalan tüm bireylerin sanat ve spor yoluyla entegrasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuş bir köy akademisidir."

  Neden listenin en başında Kaputaş Plajı veyahut Uzun Çarşı yok şimdi anladınız değil mi? Kaş'a geldiğinizde görmeniz, uğramanız gereken ve tekrar yardımlaşmanın ne olduğunu sonuna kadar deneyimleyebileceğiniz en güzel yerdir
  Düşler Akademisi...

  Lütfen bu ülkede değişen onca şeyden bir tanesi olarak aralarına yardımlaşmayı da eklemeyelim. O değişmesin, biz yine her zaman olduğu gibi, "İyilik yapıp denize atalım".

  Peki, Düşler Akademisi'ne nasıl gideceksiniz?

  Eğer aracınız varsa altta bulunan "gideyim" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Sizi google map'e atacak ve size en uygun rotayı belirleyecektir. Eğer aracınız yoksa, Kaş Otogar'dan kalkan Kaş - Çukurbağ Köyü dolmuşlarına binebilirsiniz. Lütfen dolmuş saatleri için bu linke tıklayın...
  Araçlar 15 dakikalık bir yoldan sonra sizi Düşler Akademisi'nin önünde indirecek, oradan kısa bir yürüyüşle 14 dönümlük Akademiye ulaşacaksınız.

  Düşler Akademisine gitmek için tıklayınız

  BÜYÜK ÇAKIL MAĞARA

  Büyük Çakıl Mağara


  Bu makale, yüzmeyi sevenlere gelsin... Sizlere pek insanın bilmediği bir yerden bahsedeceğim. (*Umarım bunu yazdığım için Kaş halkı, beni linç etmez...:)*)

  Mağaraya gitmeden önce okumanız gereken ve içerisine girdiğinizde dikkat etmeniz gereken 3 tane husus var.

  1) Karanlık korkunuz varsa girmeyin...(Azıcık zifiri olabiliyor)

  2) İçeride bulunan kayalar gayet sivri ve keskin. Kenarlardan uzak durun.

  3) Mağaranın içerisindeki su sıcaklığı dışarıya oranla yaklaşık olarak bi 10 derece düşüktür. Bu yüzden içeride gereksiz bir gülme isteği gelirse bırakın kahkahaları...

  Şimdi Kaş'ta hava sıcaklıkları gerçekten çılgın seviyelere ulaşabiliyor. Düşünsenize, 12 ayın yaklaşık 11 ayında gökyüzünde güneşi görüyorsunuz. Resmen güç toplayıp yaz aylarında bütün sıcaklığının tamamını üstümüze kusuyor, güneş hanımefendi. (Nedense güneşi hep kadın olarak hayal ettim ben, bunun bir nedeni de Hititlerin Güneş Tanrıçası Arinna olabilir gerçi ama konumuz bu değil.)

  Durum böyle olunca, Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl plajları gerçekten kıymete biniyor. Nedeni ise bu bölgelerden denize kaynak suyu akması. Hem de eski sevgiliniz kadar soğuk bir su çıkışından bahsediyorum. Resmen içinizi titretir. Ama eğer bu size yeterli değilse işte karşınızda Büyük Çakıl Mağarası! Haritada yerini işaretledim.

  Araya kendi başıma gelen bir anıyı sokmadan edemeyeceğim. Benim gözlerim 6 numara bir de üstüne astigmat var. Bildiğin gözlüksüz hiç bir şey görmüyorum ben. Doğal olarak suya girdiğimde gözlüklerimi çıkartıyorum. Benimle hala yüzen arkadaşlarım olduğu için şanslıyım. Baya baya kumsaldan denize yürürken kolkola giriyoruz. Çıkışta da aynı halk oyunu devam ediyor. Bazı dönemlerde beni denizde unutan ve benim saçmasalak başka insanlarla denizden çıkma çalışmalarım var. Onları da bir ara anlatırım.

  Neyse biz Serkan'la suya girdik mağaraya gidiyoruz. Önceden de gitmişiz ama bağımlılık yapmış, illaha oraya girip o kahkahaları atacağız. Tam mağara girişine geldik, Serkan "önden sen gir" dedi, "neden" diye sorduğumda, "nasıl olsa bir şey görmüyorsun, sana bir şey olmaz olursa da farkına varmazsın zaten" dedi... Ulan baya baya kurbanlık koyun gibi girdim ben de... O kahkahalardan mağara çökmediyse hiç bir şey olmaz gidin bence...

  Dedim ya buraya ulaşmak için biraz yüzmeniz gerekiyor. Büyük Çakıl gördüğünüz üzere iki tepe arasında kalan bir plajdır. Yüzmeye başladıktan sonra, sağdaki tepeden sağa dönün ve gözleriniz kayalık olan tepenin altını izleyecek şekilde devam edin. Bir süre sonra mağaranın girişini göreceksiniz.

  Tahmini 10 dakikadan fazla sürmeyecektir.
  Ama uyarmam gerekiyor, buradaki su her ne kadar soğuk olsa da bağımlılık yapıyor haberiniz olsun. Böyle bir renk cümbüşü ve güzellik pek kolay bulunmaz.

  Kaş Kafası'ndan ufak bir not. Sizin yerinizde olsam bir gün batımını kesin Büyük Çakıl'da yapardım. İnanılmaz keyifli bir manzarası var.

  Mağaraya yüzmek için tıklayınız 1) Eğer bu mağaraya gidecekseniz, kapalı bir çift ayakkabı almanızı ŞİDDETLE öneriyorum.
  Bunun nedeni merdivenlerin gayet küçük ve de sıkıntılı olması. İniş biraz zor olabilir.

  2) Yanınızda el feneri bulundurmanız da sizin yararınıza olacaktır.

  3) Bu yeri bulmak biraz zor birilerine sormadan yola çıkmamanızı tavsiye ederim.

  Haydi başlayalım o zaman. :)

  Şimdi size durduk yerde mağaraların tarihinden ya da oluşumlarından bahsetmeyeceğim tabii ki. Burada önemli olan sizlere, Kaş'a gelen insanların %90'ından daha farklı bir deneyim yaşamanızı sağlamak.

  Bu mağara gerçekten baya derine kadar ilerleyen ama sizlere o kadar inmenizi tavsiye etmediğim bir yer. Tadını kaçırmadan girip bir kaç fotoğraf çekmenizde yarar olacağını düşünüyorum. Sizden tek ricam, inişlerde ve çıkışlarda gerçekten dikkatli olmanız.

  Ama gittiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şimdiden iyi keyifler...


  Kaş Kafası'ndan ufak bir not. Ben içeride müzik dinlemeyi seviyorum. Açın sevdiğiniz müziği (Tabii ki bangır bangır değil), mağaranın tadını çıkarın.

  Arkadaşlar, Limanağzı'na her yarım saatte bir tekne ile ya da limanda bulabileceğiniz teknelere cüzi bir miktar para vererek 20 dakikada geçebiliyorsunuz ancak mağaraya ulaşım biraz sıkıntılı. Aşağıdaki link pek sağlıklı veriler verememektedir. Bu yüzden en mantıklı ulaşım metodu, orada bulunan işletmecilere sorarak tam yol tarifini almaktan geçiyor.


  Mağaraya gitmek için tıklayınız

  GÖMBE YAYLASI

  Gömbe Yaylası Kaş


  Dostlar, size inanılmaz bir yer adı veriyorum kıymetini bilin. Tek kelime ile muhteşem bir köy. Hala bir köy gibi. Aslında ulaşımı biraz çetrefilli ama görmeden gitmek istemeyeceğiniz bir lokasyon olacağından adım gibi eminim.

  "Ulaşım" kısmına gelmeden önce sizlere biraz köyden bahsedeyim.

  Kaş'ın köyleri bile cehennem sıcaklığından nasibini aldığından dolayı, köy ahalisi pek köylerinde durmaz yaz aylarında. Kalkıp Gömbe Yaylasına çıkar. Haksız da değiller hani. Bak Mayıs ayı bitmek üzere ama bir sıcak var burada resmen serinlemek için her gün denize atlıyoruz, valla başka bir nedenden değil. (Kıskandırayım azıcık...)

  Şimdi bu köyde yok yok. Tarım var, süper yemek var, yürüyüş yapabileceğiniz rotalar var, manzara desen ayrı bir yazının konusu, doğal kaynak suyu desen gırla zaten... Hani bu Küçük Çakıl'da denize giriyor, soğuktan elleriniz ayaklarınız birbirine dolaşıyor ve suyun üzerinde topak topak duruyoruz ya, hah işte onun nedenlerinden bir tanesi Gömbe'den gelen suyun buradan denize akması. Hatta Kaş merkeze gelen içme suyu kaynaklarından bir tanesi Gömbe'den... Hoş buradan Kaş'a gelen su Saklıkent'ten gelen su ile karışıyor o yüzden bazı yerlerde musluk suyu gayet tatsız. O yüzden fazla musluk suyuna abanmayın... Ama yine de çok güzel oluyor bu sıcaklarda...

  Akdağ'ın eriyen karları Uçarsu Şelalesi'nin ana kaynağı. (Şelale dediğime bakmayın azıcık çağlayan gibi). Mayıs ayından Ekim ayına kadar güldür güldür akıyor. Eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız, görülesi yerlerin başında gelir.

  Sadece Kaş'ta takılmak istemiyorum ayrı bir keyif yapacağım ben derseniz ve eğer aracınız da varsa hiç düşünmeden gidin derim. Hatta altınızda bir motor varsa durduğunuz hata. O virajlı yolda bir ileri bir geri gidip, yaylayı görmeden dahi gelebilirsiniz. Ben arabayla, o yollardan her geçtiğimde "acaba bir tur daha mı atsam" diyorum. Düşünün artık...

  Neyse Gömbe Köyü resmen elma kokuyor. Zaten biraz ilerisindeki köyün adı da Elmalı... Eğer karnınız acıktıysa, Gömbe her türlü yemek bulabileceğiniz değişik bir köy. Oğlak kebabı da var, gözleme de... Yemek konusunu hiç dert etmeyin. Dedim ya durduğunuz hata basın gidin.

  Şimdiden iyi keyifler, iyi gezmeler efenim.

  Kaş'tan 67 km uzaklıkta. Google Amca arabayla her ne kadar 1 saat dese de siz onu 2 saat olarak düşün... Viraj bol, rampa çıkıyorsunuz, eee manzara efsane dura kalka anca varırsınız gibi düşünün... Ama ne olur dikkatli gidin.


  Gömbe'ye gitmek için tıklayınız

  HELİKOPTER PİSTİ

  Helikopter Pisti Kaş


  Kaş merkezde günü batırmak için daha güzel bir yer daha olamaz sanırsam. Ne yana dönerseniz dönün ayrı bir renk cümbüşü ile karşılaşıyorsunuz. Karşınızda Meis ve Limanağzı arkanızda Uyuyan Dev, sağınıza doğru döndüğünüzde ise tüm Kaş kendini sizin kollarınıza bırakmış, resmen fotoğraf çekmeniz için size göz kırpıyor. Çekeceğiniz fotoğraf en az 200 beğeni almazsa, ben bu işi bilmiyorum. Düşünün artık nasıl bir manzara var...

  Hatta akşamları Kaş'ın yoğunluğundan kaçmak için o kadar güzel bir yer ki, arada sürprizlerle bile karşılaşabiliyorsunuz. Mesela orada KUAN dinlemişliğimiz var.

  Neyse, konumuza dönelim. Helikopter Pisti işletme haline dönüşmeyen (iyi ki) yerlerden bir tanesi. Gayet keyifli zaman geçirebileceğiniz, Kaş'ın yoğunluğundan, kalabalığından ve kimilerine göre gürültüsünden (ki bana göre bu gürültüden ziyade yaşam sesi) bir nebze bile olsa kaçabileceğiniz bir lokasyon.

  Benden size ufak bir tavsiye, alın yanınıza arkadaşınızı, sevgilinizi, ailenizi ya da bırakın herkesi geride. İçeceklerinizi, atıştırmalıklarınızı alın gidin bu yere. Kaş'ın en iyi manzaralarından bir tanesini doya doya yaşayın. Hatta daha da güzeli, gece kopmadan önce siz azıcık burada kopun zaten gerisini Kaş sizin için halledecektir.


  Kaş Kafası'ndan ufak bir not. Kaş'ta gerçekleşen etkinliklerden anında haberdar olmak için lütfen Instagram'da @kas.kafasi hesabını takip edin. Her gün Story kısmında o gün gerçekleşecek etkinlikler paylaşılmaktadır.

  Peki oraya nasıl gideceksiniz? Şimdi alttaki gideyim butonu size yol tarifini verecektir. Ancak uyarmam gerekiyor, yüksek sezonda oraya araba ile gitmek gerçekten biraz zor. Küçük Çakıl'da bulunan oteller ve plajlar bölgesinin sonunda olduğundan araç trafiği biraz yoğun. Ayrıca şehir hayatında arabadan yeteri kadar sıkılmadınız mı zaten? Bırakın arabanızı, yürüyerek tıngır mıngır, salına salına gidin derim ben.

  Şimdiden iyi gün batırmalar efendim...


  Helikopter Pistine gitmek için tıklayınız

  SEYİR TEPESİ

  Seyir Tepesi Kaş


  Kaş'a geldiğinizde, her yerin kendine has bir manzarası olduğunu göreceksiniz. Zaten daha önceden Kaş'a gelenler bu duygunun nasıl hissettirdiğini anladı bile. Sadece gün batırmak için gitmeniz gereken yerlerden değildir Kaş manzara noktaları. Günün her saati, her hangi bir yerde yeteri kadar güzel bir manzara ile zaman geçirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Kaş'tan Çukurbağ köyüne doğru çıkarken sol tarafınızda kalan seyir alanı olabilir. Oraya nasıl ulaşacağınızı Ulaşım sekmesine tıklayarak görebilirsiniz. Benim bahsetmek istediğim farklı bir şey...

  Kaş'a geldiğinizde fazla bir yere kıpırdamadan, sabah kahvaltıya, oradan plaja, sonrasında geceye hazırlanmak için kaldığınız yere, peşinden de efsanevi Kaş gecelerine akmak istediğinizi anlıyoruz. Ama buradan aşağıya bakıp, bir iki fotoğraf çekmeden, o anıları tamamlamamanız gerektiğini düşünüyorum.

  Temiz bir havada 1 yıllık #tbt çıkartmanız bile mümkün. Her neyse fazla uzatmayacağım. Gidin bir bakın, ne demek istediğimi zaten anlayacaksınız.

  Şimdi oraya, ya alttaki gideyim butonuna tıklayarak hususi aracınızla ya da Kaş otogardan kalkan Çukurbağ (
  dolmuş kalkış saatleri.) veya Ağullu Köyü dolmuşları ile (dolmuş kalkış saatleri.) oraya ulaşabilirsiniz.

  Eee tabii dönüş yolu da önemli. Baktınız dolmuş geçmiyor. Çekinmeyin otostop çekin. Kaş'ta hala insanlar aracı olmayanlara yardımcı oluyorlar. Ayrıca böylesi daha da güvenli, neden derseniz, bildiğiniz yol üstündesiniz. Aşağıya yürümeyin arkadaşlar, tehlikeli. Ya otostop yapın ya da otostop yapın.

  Bu arada arabanızı park edebilecek ufak bir alanınız var. Aracınızla oraya inerken dikkatli olun, azıcık saçma bir eğim var. Aracınızın altını vurmayın...


  Seyir Tepesine gitmek için tıklayınız

  UYUYAN DEV

  Uyuyan Dev Kaş


  Kaş 'a gelen her bir kişinin merakla baktığı bir yerdir 'Uyuyan Dev'. Birçok kişi olayın ne olduğunu anlamaz ama yinede devi bulmaya çalışır. Seçilmiş kişilere nasip olur devi görmek.

  Bazı hikayelerde 'Gerçek
  AŞKI' Kaş 'ta bulacak insanların devi görebileceği söylenirken, bazılarında ise Meis'teki aşkına kavuşmayı bekleyen bir serseri aşık olduğu yazılır.

  Meis'in kelime anlamı olarak göz olduğundan bahsedenleri bile duydu bu kulaklar...Benim bildiğim tek şey, eğer olurda aşkına kavuşmaya gerçekten karar verir, kalkarsa ayağa o zaman bir sorunumuz var demektir.

  Hikaye veyahut efsane ya da gerçek hiç önemli değil.
  Gerçek olan
  Kaş dağından, koylarından, denizinden, gece hayatından, gün doğumundan batımına bildiğiniz tepeden tırnağa  AŞK kokar...

  Şimdi siz, "Bu yaz Kaş'a gittik. Bir eğlendik bir eğlendik sormayın!" diye sağda solda anlatacaksınız ya, hah Uyuyan Dev'e çıkıp, Kaş'ı yukarıdan izlemeden o eğlence yarım kalmış demektir. Kaş manzaralarının kralıdır kralı. Gün doğumu, gün doğumu, gün ortası hiç farketmez. Oraya ister yürüyerek, ister araçla çıkın ama bu lokasyonu gezmeden sakın geri dönmeyin. İnanın çok şey kaybedersiniz.

  Araba veya Motosiklet: Eğer kendinize ait bir aracınız varsa, altta bulunan "gideyim" butonuna tıklayın.


  Kaş Kafası 'ndan ufak bir not: Tüm yolu araba ile gitmeniz olanaksız. Bu yüzden ufak bir yol tarifi versem iyi olacak.
  Çukurbağ Köyü son durağa geldiğinizde yol ikiye ayrılır. Üzerinde
  Antiphellos yazan yol tabelasını takip ederek,soldaki yola sapın ve dümdüz takip edin. Bir süre sonra yol tekrar ikiye ayrılacak. Sağdaki yolu takip edin ve düzlük alana varana kadar sürmeye devam edin. Bir süre sonra yol bitecek ama yoldaki izleri takip ederek sürmeye devam edin. Bir süre sonra araba park alanını andıran, önünde ağaçların başladığı bir yer göreceksiniz ( Haritada görmek için tıklayın). Buraya aracınızı park edebilirsiniz. Aslında buradan yolu tahmin edersiniz ama ben yine de tarif edeyim. Yolu sağdan takip ederek ağaçların arasından Türk Bayrağına doğru yürüyün. Kaş'ın en güzel manzaralarından birine hoş geldiniz.

  Yürüyerek aşağı inmeye çalışacaklara uyarılar: Arkadaşlar eğer Uyuyan Dev'den yürüyerek aşağıya inmek istiyorsanız, bayrağın sol tarafından aşağıya doğru inen bir patika var. Bu yol sizi Kaş'a indirecektir. Ancak oradan aşağıya yürümek istiyorsanız bir çift sağlam ayakkabı giyinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ne olur tatilinizde kendinizi sakatlamayın, kendinize çok dikkat edin. Seviyoruz sizleri.


  Uyuyan Dev'e gitmek için tıklayınız

  XANTHOS

  Xanthos Kaş


  Ahhh Xanthos ahhh... Sen nasıl bir ören yerisin... Xanthos'un hikayesi için lütfen, linke tıklayın. Aynı hikayeyi her sayfada boşuna okumayın.

  Xanthos o kadar değişik bir yer ki, genellikle bir kere gittiğiniz bir müzeye ikinci kere gitmezsiniz ya. Hah burada o kuralı unutun lütfen. Yok öyle bir dünya. Bağımlılık yapar Xanthos. Üstte bulunan hikayeyi okuduktan sonra siz de bana hak vereceksiniz.

  Hatta iştahınızı kabartmak açısından şuraya ufak bir paragraf bırakayım da ne demek istediğimi daha iyi anlayın.

  İNTİHAR

  Xanthos (Ksanthos)'tan ilk olarak Herodot abimiz bahsetmiş. M.Ö. 546 (bazı kaynaklara göre M.Ö. 540) yılında, şehir Pers Komutanı Harpagos tarafından kuşatılır.

  Herodot olaydan şöyle bahseder;

  * 'Şehirlerine kapandılar... Kadınlar, çocuklar, malları ve kölelerini bir burç üzerine yığdılar ve onları ateşe verdiler. Bunları yaptıktan sonra, teslim olmayacaklarına yemin ederek savaş alanına atladılar ve orada öldüler.
  Bugün kendilerinin Xanthos'lu olduğunu söyleyen Lykialılar, o esnada şehirde olmayan, daha sonra şehre dönen 80 ailedir...'


  devamı için linke tıklayın  Geldi mi kafası? İşte böyle değişik bir yerdir Xanthos... İster tek başınıza gidin, ister Kaş'ta bulunan seyahat acenteleri (buradan ulaşabilirsiniz) ile beraber gidin ama kesin gidin. Xanthos'u görmeden Kaş'tan dönerseniz valla tüm tatil dönüşünde "Neden gidip gezmedik?" diye kendinizi yersiniz. Bizden söylemesi.

  Xanthos, Kaş'a 47 km. uzaklıkta. En fazla 1 saat 15 dakikada oraya varabilirsiniz. Bunun nedeni malum Kaş - Kalkan arasındaki süper virajlı yol. Bu sebepten dolayı biraz yavaş gitmeniz yararlı olacaktır.

  Aracınız varsa alttaki gideyim butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

  Eğer vasıtanız yoksa, Kaş otogardan bineceğiniz Batı Antalya otobüsleri ile
  (saatlere buradan ulaşabilirsiniz. ) Kınık ilçesine gidip oradan kısa bir yürüyüşle Xanthos'a varabilirsiniz.

  Şimdiden çok güzel keyifler olsun.


  Xanthos'a Gideyim

  İşte Böyle

  Umarım bu yazıdan sonra Kaş'ta yaşayanlar beni Uyuyan Dev'den ya da her hangi yüksek bir yerden sallandırmazlar.:)
  İyi keyifler sayın Kaş Kafalılar...