• Kaş Dalış

  TÜPLÜ DALIŞ KURALLARI  Arkadaşlar bu kuralları anlatmanın kibar bir yolu yok o yüzden olduğu gibi yazacağım. Çok önemli oldukları için geyik kesinlikle olmayacaktır. Lütfen çok dikkatli okuyunuz...

  Öncelikle size dalışa başlamadan önce bir medikal bir form imzalatacaklar. Bunun sebebi dalış yapmanıza engel olabilecek bir rahatsızlığınız var mı onu öğrenmek. Bu rahatsızlıklara örnek olarak; Açık kalp ameliyatı, şeker hastalığı veya astım sayılabilir (genelde alerjik astımınız varsa dalış yapmanızda bir sakınca yoktur ancak yine de doktorunuza danışmanız önerilmektedir). Yakın zamanda ameliyat geçirdiyseniz (6 ay) yine dalmanızı önermiyoruz. Her ihtimale karşı dalış okullarının çalıştığı doktorları mevcuttur.

  Ayarladığınız tekne ile irtibata bir gün önceden geçip, rezervasyonunuzu onaylamanız, her zaman sizin yararınıza olacaktır. Tekneye bindiğiniz andan itibaren sigortalı olacaksınız. Ancak;
  Bu sigortanın geçerli olabilmesi için, size
  "Dalış Okulları" nın anlaşmalı doktoru tarafından medikal bir form imzalatacaktır. Bu formda vereceğiniz cevapların doğru olması gerekmektedir. Aksi aklımıza getirmek istemeyeceğimiz sıkıntılar doğurabilir.
  Alınmak, gücenmek, gönül koymak yok!!!
  Bir çok
  dalış okulunda, 3 tip program olur. Discovery dediğimiz keşif dalışı, sertifikalı iseniz Sertifikalı dalışlar, bir de Sertifikalı dalgıç olabilmeniz için kurslar bulunur.

  DISCOVERY

  Bu bir keşif dalışıdır. Öncelikle teknede dalış öncesinde sizlere 20-25 dakikalık bir anlatım yapılacaktır, bunu tüm dikkatinizle dinlemeniz gerekiyor çünkü dalış hakkında aklınıza takılan tüm sorulara bu konuşmada cevap verilecek. Genel bir bilgi olarak sabah turları 5 adalara öğlen turları 3 adalar mevkiine gider. En fazla 5 metre derinliğe dalabilirsiniz. Kişi başı dalış süresi 20 ila 25 dakika arasındadır. Sonrasında dönüş yapılana kadar yüzebilir güneşlenebilirsiniz.

  SERTİFİKA

  Bu tura katılabilmeniz için sertifikalı dalgıç olmanız gerekmektedir. Yıldızınıza göre, derin dalış ya da sığ dalış programlarına katılabilirsiniz. Öncelikle teknede dalış öncesinde sizlere 20-25 dakikalık bir brifing verilecek, bunu tüm dikkatinizle dinlemeniz gerekiyor çünkü dalış hakkında aklınıza takılan tüm sorulara bu konuşmada cevap verilecek. Genellikle iki farklı tur olur. Sabah derin dalış, öğleden sonra sığ dalış gerçekleşir. Sabah turları 5 adalara yani 30 metreye inilir (30 metre yalnızca 2 yıldızlı dalgıçlar için geçerlidir), eğer 1 yıldızlı dalgıç iseniz 30 metre yerine 18 metreye dalabilirsiniz. Öğlen turlarında ise 18 metre için, genellikle 3 adalar mevkiine gidilir.
  * Uçak enkazına gidilip gidilmeyeceği bir gün önceden belli olduğundan arayıp sormamız gerekiyor.


  KURSLAR

  İki tip kurs mevcuttur. Bunlar Uluslararası CMAS ve PADI sertifika kurslarıdır. Bu kurslardan birini bitirdiğinizde sertifikalı dalgıç olmaya hak kazanırsınız. Kurslar 3-4 gün, tüm gün sürmektedir. Tavsiye edilen gün sayısı 4 gündür. Ancak zamanınız yoksa 3 güne de çekilebilir. Bu konuyu dalış okulunuzla konuşabilirsiniz. Bu kurslarda çoğunlukla öğle yemeği dahil değildir. Öğle yemeği sırasında tekneler, Kaş limana yanaşır ve eğitmenler tarafından tekneye dönüş zamanı belirlenir.

  Şimdiden iyi eğlenceler yavrular...